İZLE

İzlanda’da Volkan Enerjisi ile Ekmek Üretimi

Ey İzlanda duy sesimizi, hasretinle yandı gönlümüz!
Evet gün geçmiyor ki İzlanda’ya olan salya akışlı bakışlarımıza bir sebep daha eklenmesin. Şimdilerde kimin ölüyor, ölmeli, ölebilir mi, ölmeli mi, ölmesek mi gibi başlıklarla bezeli hayatlarımızdaki tüm kısa bir ömre yaraşmayan ve bu ömürde yeri olmayan başlıklarını bir kenarı bıraksak da; aynı havayı soluduğumuz –bağzı insanlar-ın, kendi hayatlarına konu edindikleri doğa ile özdeşliklerini görerek hayıflansak istiyorum.

Gitmesek de görmesek de varlığı ile umut kaynağımız İzlanda, jeotermal coğrafyasının nimetlerini enerji alanında bolca kullanan pir ülkelerden. Ülke yüzde yüze yakın olarak yenilenebilir enerji ile ihtiyaçlarını karşılıyor. Ama bu sıcak su kaynakları sadece enerji üretimine konu olmakla kalmıyor, yıkama ve pişirme gibi işlemlerde de kullanılıyor.

Volkan Ekmeği; orjinal adıyla Hverabrauðüzerinde yürünebilen bir yere 24 saat bırakılan hamuru, doğanın pişirerek geri vermesi ile yapılıyor.

Müjdemi İsterim

Sabahları bir doz iyi haber almak için mail adresini bırak 🙂

Endişelenme, biz de spam'den nefret ediyoruz! Her gün sadece bir eposta göndereceğimize ve reklam içermeyeceğine dair söz veriyoruz.

Beğendim
Beğendim Bayıldım Çok Güldüm İnanılmaz Üzüldüm Kızdım
Kategoriler
İZLE

Bir görüş bırak

*

*

Müjdemi İsterim
Her gün bir doz iyi haber almak için eposta adresini bırak :)
Endişelenme, biz de spam'den nefret ediyoruz! Her gün sadece bir eposta göndereceğimize ve reklam içermeyeceğine dair söz veriyoruz.