OKU

8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü’nüz Kutlu Olsun

8 Mart’ın Dünya Kadınlar Emekçi Günü olmasının altında aslında acı bir neden yatıyor.

1857 – ABD’nin New York kentinde 40.000 dokuma işçisi daha iyi çalışma koşulları istemiyle bir tekstil fabrikasında greve başladı. Ancak polisin işçilere saldırması ve işçilerin fabrikaya kilitlenmesi, arkasından da çıkan yangında işçilerin fabrika önünde kurulan barikatlardan kaçamaması sonucunda çoğu kadın 129 işçi can verdi. ABD’de kadın işçilerin bu katledilişi nedeniyle, Kopenhag’da 1910 yılında toplanan Uluslararası Sosyalist Kadınlar Konferansı’nda 8 Mart, Dünya Emekçi Kadınlar Günü olarak belirlendi. 8 Mart, 1975’te BM tarafından Dünya Kadınlar Günü ilan edildi. Türkiye’de ise 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü ilk kez 1921 yılında kutlanmaya başlandı.
-Wikipedia

UNITED STATES – MAY 01: Women workers in the May Day Parade in Union Square demand a 30 hour work week. (Photo by Tom Watson/NY Daily News Archive via Getty Images)

Kadın Hakları kavramı ise 19. yy. başlarında hayatımıza girdi. 19. yy. öncesi kadınların eğitim dahil bir çok alanda fırsat eşitliğine sahip değillerdi. Hatta uzun bir dönem kadınlara “vatandaşlık” hakkı dahi verilmedi.

1840 yılında ilk kadın öğrencilerini kabul eden Zürih Üniversitesi’deyle birlikte, kadınlar 1900 yılların başlarında bilim dünyasında önemli katkılar sağlamıştır. Nükleer fizikçi olan Chren Sluung Wu (1915) kainatın fiziksel yapısı hakkında mevcut yanlış anlamların kalkmasına yardım etmiştir. 1900’lü başlarında bilim dünyasına irili ufaklı katkıda bulunan bir çok kadın olmuştur. Bu kadınlardan en bilineni ve bir çok alanda ilke imza atmış olan Marie Curie’dir.

Nobel alan ilk kadın olan Curie, bu ödülü iki farklı kategoride (kimya, fizik) toplamda iki defa kazanmıştır. Kadın olduğu için o dönemde üniversiteye kabul edilmeyen Curie, yıllar sonra aynı üniversite tarafından profesör ünvanına layık görülmüştür.

“Radyoaktif izotopları izole etmek için radyoaktivite teknikleri teori ve iki unsurdan, polonyum ve radyum keşfi de dahildir. Curie’nin yönetimi altında, dünyanın ilk çalışmaları radyoaktif izotoplar kullanılarak, neoplazmaların tedavisi içine yapılmıştır.”

Marie Curie bilim “adamı” tanımının bilim “insanı” olarak değiştirilmesine vesile olmuş, erkeklerin kontrolü altında olan akademik dünyada kadınlar için ilk alanı açmıştır. İki Nobel ödülü olmasına rağmen Fransız Bilim Akademisi Curie’nin akademiye üyeliğini oy birliği ile reddetmiştir.

7 Kasım 1867 Polonya’da doğan Curie 4 Temmuz 1934 yılında çalışmaları yüzünden uzun süre maruz kaldığı radyasyon yüzünden hayata gözlerini yumdu. Bu yüzden kendisine “bilim için ölen kadın” denildi. Marie Curie’in uzun süre radyasyona maruz kaldığı çalışmalarıyla element cetveline yeni elementler kazandırdı.

Diğer başarıları
Nobel Ödülü alan ilk kadındır.
Avrupa’da doktora yapmış ilk kadındır.
Paris Üniversitesi’nde ders veren ve aynı üniversitede profesör unvanı alan ilk kadındır.
İki farklı alanda Nobel Ödülü almış ilk insandır.

Detaylı bilgi ve ileri okuma;
Evrim Ağacı Marie Curie
Evrim Ağacı Marie Curie Ne Yaptı?
Wikipedia Marie Curie

“Bir kadına yapmaması gerekenleri söylemek ona neler yapabileceğini göstermektir.”

-İspanyol atasözü

Müjdemi İsterim

Sabahları bir doz iyi haber almak için mail adresini bırak 🙂

Endişelenme, biz de spam'den nefret ediyoruz! Her gün sadece bir eposta göndereceğimize ve reklam içermeyeceğine dair söz veriyoruz.

Beğendim
Beğendim Bayıldım Çok Güldüm İnanılmaz Üzüldüm Kızdım
Kategoriler
OKU

Bir görüş bırak

*

*

Müjdemi İsterim
Her gün bir doz iyi haber almak için eposta adresini bırak :)
Endişelenme, biz de spam'den nefret ediyoruz! Her gün sadece bir eposta göndereceğimize ve reklam içermeyeceğine dair söz veriyoruz.