OKU

Afrikalı çiftçi kuraklıkta susuz kalan yabani hayvanlara su taşıyor

Daha önce size her gün balık pazarından aldığı artık balıklarla 20 kadar sokak dolaşıp yaklaşık 200 kadar kedi doyuran Metehan’dan bahsetmiştik. Bugün karşınızda Metehan’ın Kenya şubesini göreceksin.

Kenyalı bezelye yetiştiricisi Patrick Kilonzo Mwala haftada dört defa tankerli kamyonunu su ile doldurarak kırsaldaki kurumuş olan su birikintilerine gidiyor. Patrick sayesinde kuraklığın esiri olan Kenya’daki yabani hayvanlar susuz kalmıyor. Bezelye yetiştiren Patrick Kilonzo Mwala Facebook üzerinden yaptığı paylaşımlarda fil, zebra, aslan ve bufaloların su içtiği lokal su birikintisindeki suya takviye yaptığını gösteriyor.

Yapılan maddi yardımlar sayesinde Patrick her ziyaretinde su birikintisine tahmini 12.000 litre su aktarıyor. Patrick’in çabaları sayesinde hayvanlar başka türlü bulmalarına imkan olmayan suya kavuşuyor. Patrick’in 45 km süren ve haftada dört defa yaptığı bu ziyaretlerin her birinin maliyeti 326 dolar.

Kölemiz yaptığımız hayvanları, eşitimiz olarak görmek istemiyoruz. Charles Darwin İyilik meleği Patrick hayvanların artık kendisine güvendiğini ve suyun kokusunu alan bazı hayvanların ise kamyonunu taciz etmeye başladığını söylüyor.

Devam eden kuraklık nedeniyle Kenya hükümeti 10 Şubat’ta ulusal afet durumu ilan etti ve ülke Kızıl Haçı ülkedeki 2.7 milyon kişinin gıda yardımına ihtiyaç duyduğunu rapor etti. Patrick Kilonzo Mwala ayrıca Tsavo Batı Ulusal Parkında gönüllü çalışma organizasyonlarını yöneten TSAVO Gönüllüleri adlı bir dernek de kurdu.

Çeviri: Hasan Alkan

Haber 22 Şubat 2017 tarihinde 9news’de Ehsan Knopf tarafından yazılmıştır. Haberin kaynağına buradan ulaşabilirsiniz.

Müjdemi İsterim

Sabahları bir doz iyi haber almak için mail adresini bırak 🙂

Endişelenme, biz de spam'den nefret ediyoruz! Her gün sadece bir eposta göndereceğimize ve reklam içermeyeceğine dair söz veriyoruz.

Beğendim
Beğendim Bayıldım Çok Güldüm İnanılmaz Üzüldüm Kızdım
1
Kategoriler
OKU

Bir görüş bırak

*

*

Müjdemi İsterim
Her gün bir doz iyi haber almak için eposta adresini bırak :)
Endişelenme, biz de spam'den nefret ediyoruz! Her gün sadece bir eposta göndereceğimize ve reklam içermeyeceğine dair söz veriyoruz.