Bilim

3D yazıcı bir hastayı yeniden yürüttü

Hindistan’da doktorların üç boyutlu yazıcıyla ürettikleri omur sayesinde felçli hasta tekrar yürümeye başladı

Taşları parlatan canlılardan bu noktaya gelmemiz gerçekten ilham verici. Çok değil, sadece 100 yıl önce grip dünyada en çok ölüme sebep olan hastalıklardan bir tanesiydi. Şimdi bilim ve teknolojinin daha doğrusu insan oğlunun karşısında hiç bir şey duramıyor. Er ya da geç insan oğlunun hayatını zorlaştıran bütün sorunlar çözülüyor.

Omurga tüberkülozu hastası 32 yaşındaki Hintli kadının birinci ve dördüncü omurları arası hasar görmüştü ve durumu giderek kötüleşiyordu. Ancak Medanta The Medicity hastanesindeki doktorlar üç boyutlu yazıcı kullanarak ürettikleri omur ile dünyadaki üçüncü, Hindistan’daki ilk omurga ameliyatını gerçekleştirdi.

Şarkıcı olduğu belirtilen ve adının verilmesini istemeyen hastanın bir, iki ve üç numaralı omurları ileri derecede hasar görmüştü ve bu omurlar üç boyutlu özel bir metal yazıcı ile üretilen titanyum omurlarla değiştirildi.

Hastanenin omurga ameliyatlarından sorumlu kıdemli danışmanı Dr. V Anand Naik’in kılavuzluğunda Dr. Gopal Kumar ve Dr V Anand Naik hastanın tomografi ve MRI taramalarını yaptı ve alınan veriler kullanılarak üç boyutlu yazıcı ile titanyumdan yeni bir omurilik üretildi. Bu süreçte Hindistan, Amerika ve İsveç’teki tasarım ekiplerinden yardım alındı.

Gerekli testlerin ardından gerçekleştirilen ve hali hazırda oldukça riskli olan 10 saatlik zorlu ameliyatta boyun kısmındaki ses tellerine zarar verilmemesi gerekiyordu. Aksi halde hastanın profesyonel hayatı sona erebilirdi.

Neyse ki başarılı geçen ameliyatın ardından geçen 12. günde hasta çok az destek alarak yürümeye başladı ve gün geçtikçe daha da iyileşmeye devam ediyor. Dr Naik üç boyutlu yazıcı teknolojisi sayesinde kompleks rekonstrüksiyon ameliyatlarının çok daha başarılı ve daha az komplikasyonlu geçtiğini belirtiyor.

Yaşasın teknoloji!

Çeviri için Hasan Alkan‘a teşekkür ederiz. Haber 3ders.org’da 17 Şubat 2017 tarihinde yayınlanmıştır. Kaynağa ulaşmak için burayı tıklayabilirsiniz.

Müjdemi İsterim

Sabahları bir doz iyi haber almak için mail adresini bırak 🙂

Endişelenme, biz de spam'den nefret ediyoruz! Her gün sadece bir eposta göndereceğimize ve reklam içermeyeceğine dair söz veriyoruz.

Beğendim
Beğendim Bayıldım Çok Güldüm İnanılmaz Üzüldüm Kızdım
11
Kategoriler
BilimYeryüzü

Bir görüş bırak

*

*

Müjdemi İsterim
Her gün bir doz iyi haber almak için eposta adresini bırak :)
Endişelenme, biz de spam'den nefret ediyoruz! Her gün sadece bir eposta göndereceğimize ve reklam içermeyeceğine dair söz veriyoruz.