Dünya

Eşcinsel Evliliğin Yasallaşması İntihar Oranını Düşürdü

ABD’de eyaletlerin eşcinsel evliliğini yasallaştırması sayesinde lise çağında intihar girişiminde bulunanların sayısında azalma görüldüğü ve bu oranın özellikle gey, lezbiyen ve biseksüeller arasında çok daha azaldığı belirtildi.

Amerika Birleşik Devletlerinde 15-24 yaşları arasında yaşanan ölümlerin ikinci en büyük nedeni intihar ve tıbbi müdahale gerektiren intihar teşebbüslerinde 2009 ile 2015 yılları arasında %47 artış gözlendi. Bu kişiler arasında lise çağındaki gey, lezbiyen ve biseksüeller özellikle risk altındaydı.

Johns Hopkins Bloomberg School of Public Health (Kamu Sağlığı Okulu) araştırmacıları eyaletlerin geliştirdiği eşcinsel evlilik politikaları ile yılda 134.000 daha fazla gencin intihar teşebbüsünde bulunduğunu tahmin ediyor. Yapılan araştırmalarda 2015 Ocak ayına kadar eşcinsel evliliği yasallaştıran eyaletler ile yasallaştırmayanlar karşılaştırıldı.

 

Gey hakları, insan haklarıdır.

Eyaletlerin eşcinsel evliliği yasallaştırmasıyla genel olarak lise çağındaki intihar teşebbüslerinde %7 azalma gözlendi. Özellikle azınlıklara odaklanıldığında bu azalmanın %14’lere kadar çıktığı görülürken bu etkinin en az iki yıldır gözlendiği belirtildi. Eşcinsel evliliğe izin verilmeyen eyaletlerde lise çağındakilerin intihar teşebbüslerinde azalma hiç görülmüyor.

Araştırmacı ekibin lideri Julia Raifman eşcinsel evliliğin yasal hale getirilmesinin intihar teşebbüslerini azaltma üzerinde olumlu etkisi olduğunu ifade ederken insan haklarını kaybettiren ya da toplumsal damga vuran politikaların intihar teşebbüsü oranını artırıcı etkisinin olduğu görüşünde.

Çeviri için Hasan Alkan‘a teşekkür ederiz. Haber Good News Network’te 20 Şubat 2017 tarihinde yayınlanmıştı. Kaynağa ulaşmak için burayı tıklayabilirsiniz.

Müjdemi İsterim

Sabahları bir doz iyi haber almak için mail adresini bırak 🙂

Endişelenme, biz de spam'den nefret ediyoruz! Her gün sadece bir eposta göndereceğimize ve reklam içermeyeceğine dair söz veriyoruz.

Beğendim
Beğendim Bayıldım Çok Güldüm İnanılmaz Üzüldüm Kızdım
Kategoriler
Dünyaİşler

Bir görüş bırak

*

*

Müjdemi İsterim
Her gün bir doz iyi haber almak için eposta adresini bırak :)
Endişelenme, biz de spam'den nefret ediyoruz! Her gün sadece bir eposta göndereceğimize ve reklam içermeyeceğine dair söz veriyoruz.