OKU

Tampa’da kundaklanan camiye Yahudilerden yardım

Tampa’da* kundaklama nedeniyle hasar gören camiyi onarmak için başlatılan yardım kampanyasına yapılan bağışların çoğunun Yahudiler tarafından gönderildiği fark edildi. 24 Şubat sabah saatlerinde yapılan saldırının ardından çıkan yangın çabucak söndürülmüştü ancak binanın yangın söndürme sistemi nedeniyle camiyi su basmıştı. Adeel Karim de aynı gün Launchgood web sitesinde Stand With New Tampa Muslims Against Hate (Nefrete Karşı New Tampa Müslümanlarına Destek) adında bir yardım kampanyası başlattı. 40.000 dolar hedefleyen Karim’in kampanyasında bir haftadan daha az sürede yaklaşık 60.000 dolar toplandı.

Karim Facebook iletisinde yapılan yardımları şöyle açıkladı: “İnsanların neden tuhaf tutarlarda yardım yaptığını anlayamamıştım. 18, 36, 72 dolar ve katlarında yardımlar yapılmıştı. Sonra bu yardımları yapanların isimlerine baktığımda Avi, Cohen, Gold-stein, Rubin, Fisher gibi isimlerle karşılaştım. Yahudiler “Hay” adı verdikleri zekatlarını 18 ve katları formunda yapıyormuş. Hay’ı alana uzun bir ömür diliyorlar. Her gün yeni bir şey öğreniyorsunuz. Yahudi inananlar Tampa İslam topluluğumuza çok büyük yardımda bulundu. Çok şaşırdım.” ifadeleriyle devam eden iletinin sonunda #chaidelieverd hashtagi yer alıyor. New Tampa İslam Topluluğu camiinde dinler arası etkinlikler düzenleniyor. Topluluğun web sitesinde şu mesaj var: “Hepimizin aynı kardeşliğin bireyleri olduğunu unutmayalım, Allah’ın da buyurduğu gibi hepimiz tek bir erkek ve kadının evlatlarıyız, bu nedenle eğer kendimizi birbirimizi tanımaya adarsak farklılıklarımızı kabul etmemiz gerekiyor çünkü farklılıklarımızdan güç alırız.”

St. Louis dışındaki Yahudi mezarlığının yağmalanmasının ardından bu ay başında iki Amerikalı Müslüman tarafından başlatılan yardım kampanyasında 100.000 doların üzerinde para toplandı.

Dinin merkezinde sevgi vardır. Sizi seviyor ve sizi affediyorum. Ben senin gibiyim ve sen de benim gibisin. Bütün insanları seviyorum. Dünyayı seviyorum. Yaratılanları seviyorum. Yaşamımızdaki her şey sevgi üzerine kurulu olmalıdır.

-Ray Bradbury

 

*Tempa, Florida’da bir şehir.

Müjdemi İsterim

Sabahları bir doz iyi haber almak için mail adresini bırak 🙂

Endişelenme, biz de spam'den nefret ediyoruz! Her gün sadece bir eposta göndereceğimize ve reklam içermeyeceğine dair söz veriyoruz.

Beğendim
Beğendim Bayıldım Çok Güldüm İnanılmaz Üzüldüm Kızdım
Kategoriler
OKU

Bir görüş bırak

*

*

Müjdemi İsterim
Her gün bir doz iyi haber almak için eposta adresini bırak :)
Endişelenme, biz de spam'den nefret ediyoruz! Her gün sadece bir eposta göndereceğimize ve reklam içermeyeceğine dair söz veriyoruz.