OKU

Yağmalanan Yahudi mezarlığına Müslümanlardan destek

St. Louis yakınlarında saldırıya uğrayan Yahudi mezarlığının temizlenmesi için Müslüman aktivist Tarek El-Messidi bir para yardımı kampanyası başlatmıştı. Kampanyada 130.000 doların üzerinde yardım toplanmış ve medyada ses etmesinin yanı sıra Ellen DeGeneres ve J.K. Rowling gibi ünlülerin Twitter üzerinden övgüyle söz etmesine neden olmuştu.

El-Messidi umduğundan daha fazla para yardımı topladığı için kalan parayı Yahudi düşmanlığı ile savaşmak için kullanmaya karar vermişti ve bir daha bu nedenle parayı kullanmak zorunda kalmamayı ummuştu. Ancak Pazar gecesi El-Messidi haberlerde başka bir Yahudi mezarlığının yağmalandığını okudu. Bu seferki saldırı Philadelphia’daki evine birkaç mil uzaklıktaydı. El-Messidi kalan parayı tamirat ve restorasyon için kullanmayı kararlaştırdı ve hemen mezarlığa giderek yardım teklif etti. Mount Carmel Mezarlığına vardığında yerel Müslümanların da dahil olduğu karma bir ekibin devrilen mezar taşlarını düzeltmek için çalıştığını gördü. Polis yaklaşık 100 kadar mezar taşının devrildiğini belirtti. El-Messidi Faceook iletisinde “Bunu şahsen görmek çok üzücüydü. Oradaki çoğu kişi gördükleri karşısında gözyaşlarını tutamayarak birbirine sarılmıştı. Bu bağnazlığa karşı durmak için tüm Müslümanların Yahudi kardeşlerine destek olmasını istiyorum.” dedi.

Yerel hahamlardan Yosef Goldman da mezarlıktaydı ve Facebook’a şöyle yazdı: “Gücümüzün yettiği, hafif olan mezar taşlarını düzeltiyoruz. ABD’deki inanç toplumunun gücünü hissediyorum. Yakındaki Protestan mezarlığının bekçisi saatlerdir burada, bize yardım ediyor, ayrıca Müslüman ve Hristiyan dost ve iş arkadaşlarımız da yardıma koştu. Müslüman ve Yahudilere karşı yapılan şiddet olayları bizi daha da güçlendirip birbirimize yakınlaştırır. #sacredresistance (kutsaldireniş) #lovetrumpshate (trumpınnefretinisev)”

Geçtiğimiz yıl artan nefret konuşmaları ve suçlarında Müslüman ve Yahudi toplulukları hedef alındı. Nefret suçlarını takip eden The Southern Poverty Law Center Müslüman karşıtı nefret gruplarının 2015 yılında 34 iken geçtiğimiz yıl 101’e yükseldiğini belirtti.

Müjdemi İsterim

Sabahları bir doz iyi haber almak için mail adresini bırak 🙂

Endişelenme, biz de spam'den nefret ediyoruz! Her gün sadece bir eposta göndereceğimize ve reklam içermeyeceğine dair söz veriyoruz.

Beğendim
Beğendim Bayıldım Çok Güldüm İnanılmaz Üzüldüm Kızdım
Kategoriler
OKU

Bir görüş bırak

*

*

Müjdemi İsterim
Her gün bir doz iyi haber almak için eposta adresini bırak :)
Endişelenme, biz de spam'den nefret ediyoruz! Her gün sadece bir eposta göndereceğimize ve reklam içermeyeceğine dair söz veriyoruz.