Türkiye

Eşcinsel evlilik Türkiye’de yasallaştı

Ütopya kategorisinde okuduğunuz içerikler gerçekte olanın tam tersidir.

Türkiye’de Anayasa Mahkemesi eşcinsel evliliğin hukuki bir hak olduğuna hükmetti. Kararı yazan Hakim Mustafa Yılmaz, evliliğin Anayasal bir hak olduğunu vurguladı, “Hiçbir birliktelik evlilikten daha derin değildir” dedi. Karar, 5’e 4 çoğunluk oyuyla alındı. BBC muhabiri Pınar Delen, Anayasa Mahkeme binasının önünde kararın açıklanmasının ardından sevinç çığlıkları atıldığını bildirdi. Yüzlerce insan binanın önünde saatlerdir kararı bekliyordu.

Toplanan grubun arasındaki Kaan Demir, haberi alır almaz annesini aradı ve “Anne artık oğlunun kocası olabilecek” dedi. Sosyal medyada ise ana muhalefet lideri Kemal Kılıçtaroğlu da bir tweet attı ve evliliğin eşitliği yönünde verilen bu kararı “tarihi bir zafer” olarak tanımladı. Bunu gerçekleştiren Türkiyeli LGBT gruplarının cesareti ve adanmışlığını “gururla kutladığını” kaydetti.

Kılıçdaroğlu Twitter profil fotoğrafını da LGBT’yi (Lezbiyen Gay Biseksüel Transeksüel) temsil eden gökkuşağı renkleri yaptı. TBMM ise “Aşk kazanır” etiketiyle paylaşımda bulundu ve gökkuşağı renklerine boyalı bir Twitter fotoğrafı kullanmaya başladı. İslamcı muhafazakarlar ise kararı kınadı. Sağ cepheden ise Burhan Kuzu “Yargısal tiranı reddediyoruz ve ona boyun eğmeyeceğiz, geri adım atmayacağız” dedi.

Müjdemi İsterim

Sabahları bir doz iyi haber almak için mail adresini bırak 🙂

Endişelenme, biz de spam'den nefret ediyoruz! Her gün sadece bir eposta göndereceğimize ve reklam içermeyeceğine dair söz veriyoruz.

Beğendim
Beğendim Bayıldım Çok Güldüm İnanılmaz Üzüldüm Kızdım
411
Kategoriler
TürkiyeÜtopya
4 yorum yapıldı
 • Masiva
  24 Şubat 2017 at 21:11
  Bir görüş bırak

  Bu haberin doğruluğu kesin midir? Destekleyen başka bi yazı veya haber bulunmuyor. Kılıçdaroğlu’nun da hesabında buna yönelik bir tweet görünmüyor.

  • Ali Yıldırım
   24 Şubat 2017 at 21:23
   Bir görüş bırak

   Selamlar, Ütopya bölümümüz de bulunan haberler gerçeği yansıtmamaktadır. Aslında gerçek haberin tam tersidir.

 • Elif ince
  2 Mart 2017 at 14:28
  Bir görüş bırak

  Ütopya ile yapmaya çalıştığınız şey çok hoş ancak ütopyanın ana sayfasından tıklayıp gelmeyenler için bu haberlerin ütopyaya ait olduğunu anlamanın bir yolu yok. Bunu url veya başka bir yerde belirtseniz bile ütopyanın ne demek olduğunu otomatikman anlamak da zor. Bunu açık bir şekilde belirtmeniz lazım.

  • Yehuuu.com Editör
   6 Mart 2017 at 18:27
   Bir görüş bırak

   Elif Hanım,
   Yorumunuz için çok teşekkür ederiz. Hem URL bazlı olarak hem de Ütopya kategorisindeki her içeriğimizin altına bilgilendirici metin halinde ekledik. Tekrar teşekkürler 🙂

  Bir görüş bırak

  *

  *

  Müjdemi İsterim
  Her gün bir doz iyi haber almak için eposta adresini bırak :)
  Endişelenme, biz de spam'den nefret ediyoruz! Her gün sadece bir eposta göndereceğimize ve reklam içermeyeceğine dair söz veriyoruz.