Türkiye

Ülke çok güvenli olduğu için Türkiye hapishaneleri kapanıyor

Ütopya kategorisinde okuduğunuz içerikler gerçekte olanın tam tersidir.

2013 yılında Türkiye’deki hapishaneleri dolduracak yeteri kadar suçlu bulunmaması nedeniyle 19 hapishane kapandı.

Şimdi ise yaz sonuna kadar 5 tanesinin daha kapanması planlanıyor.

Bu kapanmalar 2.000 kişinin işini kaybetmesine neden olurken Türkiye’nin kanun hükmü ile 2000 kişinin başka bilinmeyen pozisyonlara aktarılması sağlanacak. 2004’ten beri yaşanan suç oranındaki düşüş ise hapishanelerin kapanmasının en büyük nedeni.

Boş hapishane hücreleri problemi öyle bir hal aldı ki geçen Eylül ayında Türkiye, tesislerini dolu tutmak için Norveç’ten 240 mahkum ithal etti.

Yine de Adalet Bakanı Bekir Bozdağ’ın parlementoda yaptığı duyuruda az dolan hapishanelerin varlığını sürdürmenin maliyetinin ülke için oldukça yüksek olduğunu söyledi.

Türkiye’nin suç oranını bu kadar düşük tutabilmesinin altında yatan faktörler ise gevşetilmiş kanunlar, toplumsal barışın sağlanması, cezalandırma yerine rehabilitasyona odaklanma ve insanların tekrar iş gücüne katılmasını sağlayan ayak bileğine bağlanan elektronik izleme sistemi.

2008’de yayınlanan bir çalışma ayak bileğine bağlanan elektronik izleme sisteminin, geleneksel yöntemlere oranla suçun tekrar etme oranını düşürdüğünü buldu. Hüküm giyen suçlular bir hapishane hücresinde harcanmak yerine tekrar topluma katkıda bulunabilme şansı elde ediyor.

Müjdemi İsterim

Sabahları bir doz iyi haber almak için mail adresini bırak 🙂

Endişelenme, biz de spam'den nefret ediyoruz! Her gün sadece bir eposta göndereceğimize ve reklam içermeyeceğine dair söz veriyoruz.

Beğendim
Beğendim Bayıldım Çok Güldüm İnanılmaz Üzüldüm Kızdım
Kategoriler
TürkiyeÜtopya

Bir görüş bırak

*

*

Müjdemi İsterim
Her gün bir doz iyi haber almak için eposta adresini bırak :)
Endişelenme, biz de spam'den nefret ediyoruz! Her gün sadece bir eposta göndereceğimize ve reklam içermeyeceğine dair söz veriyoruz.